European Federation for Medical Informatics ve Tıp Bilişimi Derneği tarafından düzenlenen 25. Avrupa Medikal İnformatik Kongresi MIE 2014 31 Ağustos – 3 Eylül 2014 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi.
45 ülkeden 545 kayıtlı katılımcının katıldığı Kongre’de 247 bilimsel sunum, 18 çalıştay, 7 panel, 98 adet poster sunumu ve Tıp Bilişimi alanında dünyanın en önemli isimlerinden 6 farklı “keynote” konuşma yer aldı. Tıp Bilişiminin babası olarak kabul edilen Prof. Jan van Bemmel, sağlık bilişim sistemlerinde değerlendirme ve kanıta dayalı tıp bilişimi alanlarında duayen Prof. Elske Ammenwerth, bilişim sistemlerinin hasta güvenliği alanında kullanılmasında uzman Kaija Saranto, IHTSDO (SNOMED) gelecek başkanı Don Sweete konuşmaları ile yer aldı. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nden standartlar ve terminolojiler birimi koordinatörü Dr. Bedirhan Üstün ICD 11 konusundaki çalışmaları tanıttı. Dr. Bedirhan Üstün’ün konuşmasında Dünya Sağlık Örgütünün ICD 11 çalışmaları detaylı olarak anlatıldı. Yapısal olarak yeni bir bakış açısı getiren ve sağlık hizmetlerinde tanı kodları dışında da kullanılabilecek olan yeni versiyonun tanıtımı yapıldı.
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci Türkiye’nin Sağlık Bilişimi alanındaki vizyonunu tanıtan konuşması ilgi çekti.
Ülkemizde ilk kez yapılan ve bu alanda Avrupa’nın en önemli etkinliği sayılan bu Kongrede 21. yüzyıla özgü sağlık sorunları ve çözümlerinde bilişimin yeri, konunun uzmanları ile ayrıntılı olarak tartışıldı. Kongrede bilimsel aktiviteler yanı sıra dünyanın değişik ülkelerinden çok sayıda katılımcı birbirleri ile tanışma ve temas kurma olanağı buldu. Avrupa’nın en güzel Kongre merkezlerinden olan Haliç Kongre Merkezi katılımcıların büyük ilgisini çekerken MIE 2014 sosyal açıdan da sağladığı olanaklar ile unutulmaz bir toplantı olarak tarihe geçti.
Kapanış oturumunda kongrede emeği geçenlere Organizasyon Komitesi Başkanı Prof. Dr. Osman Saka tarafından anı plaketleri verildi. Son olarak MIE Meşalesi (torch) Osman Saka tarafından MIE2015 yapılacağı İspanya’nın komite başkanına törenle devredildi.
Kongre sonrası katılımcılardan gelen geri bildirimlerden, etkinliğin bilimsel içerik ve organizasyon yönünden üstün başarı içinde geçtiği görüşü öne çıkmaktadır.
Kongrede sunulan tam metin sözel bildirilerin yer aldığı yaklaşık 1300 sayfalık bildiriler kitabı elektronik olarak açık erişim (open Access) metoduyla IOS press tarafından basıldı. Bu yayınlar PubMed aracılığı ile taranabilmekte, sunumlara ait bildirilerin tam metinlerine kongre web sitesinden sağlanan link ile ya da doğrudan “IOS Press homepage” den erişilebilmektedir. Tıp Bilişimi Derneği MIE2014 İstanbul Web sayfasını bir sonraki etkinlik olan MIE2015 Madrid’in yapılacağı 2015 Mayıs sonuna kadar koruyacaktır. Daha sonra web içeri?ine EFMI web sayfasından erişmek mümkün olacaktır.
Toplantı hem dünya hem de Türkiye sağlık Bilişimi alanında önemli etki yapmıştır. Tüm katılımcılara ve destek verenlere teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir